ZÁKLADNÉ KRITÉRIUM VSTUPU DO VÝCVIKU

Podľa vyhlášky MZ SR, certifikačný študijný program v certifikovanej pracovnej činnosti Psychoterapia je určený pre tých, ktorí pracujú v zdravotníctve (zdravotnícke povolanie) a nadväzuje na VŠ vzdelanie druhého stupňa  v

  • magisterskom študijnom programe v študijnom odbore psychológia
  • doktorskom študijnom programe všeobecné lekárstvo v študijnom odbore všeobecné lekárstvo
  • magisterskom študijnom programe ošetrovateľstvo v študijnom odbore ošetrovateľstvo
  • magisterskom študijnom programe logopédia v študijnom odbore logopédia a liečebná pedagogika
  • magisterskom študijnom programe liečebná pedagogika v študijnom odbore logopédia a liečebná pedagogika

Ponúkame aj psychoterapeutické necertifikované vzdelávanie pre absolventov vysokoškolského štúdia druhého stupňa v odboroch psychológia, všeobecné lekárstvo, liečebná pedagogika, sociálna práca, logopédia a ošetrovateľstvo, ktorí nepracujú v zdravotníckom povolaní. 

Výcvik v psychoanalytickej psychoterapii pre dospelých

Po ukončení výcviku môžete pracovať s individuálnym dospelým klientom a pacientom.

Vlastná individuálna skúsenosť trvá minimálne 350 hodín, po dobu minimálne 4 rokov, vo frekvencii minimálne 2x týždenne.  Kandidát si zvolí svojho tréningového terapeuta zo zoznamu individuálnych tréningových terapeutov a dohodne si úvodné stretnutie.

Súčasťou praktickej časti vzdelávania je skupinové praktikum (100 hod.), kde je kandidát v malej skupine zoznámený so základnými praktikami a zručnosťami pri práci s individuálnym pacientom.

Teoretické vzdelávanie pozostáva z Teoretického vzdelávania SIVP (30 hodín), Psychoanalytickej teórie (136 hodín) a účasti na odborných konferenciách a seminároch (35 hodín).

Časťou praktického vzdelávania sú Klinické semináre (100 hodín), do ktorých bude kandidát zaradený po absolvovaní Psychoanalytickej teórie. Tu je psychoanalytická teória aplikovaná v praxi. V rámci klinických seminárov je kandidátom doporučené pracovať s vlastným klinickým materiálom.

Supervíznu časť vzdelávania (200 hodín) tvorí skupinová supervízia individuálnych prípadov (130 hodín), individuálna supervízia jedného individuálneho prípadu (70 hodín) pri celkovo 360 sedení s pacientom.

Kandidát si zabezpečuje vlastnou cestou praktikum (350 hod.) podľa znenia Projektu 2024.

Kandidát si zabezpečuje vlastnou cestou stáž v definovanom rozsahu 100 hodín a na definovanom pracovisku podľa znenia Projektu 2024.

Po splnení všetkých predošlých bodov kandidát vypracuje záverečnú klinickú prácu v určenom rozsah a forme.

Výcvik v skupinovej psychoanalytickej psychoterapii

Po ukončení výcviku môžete pracovať s klientskou, či pacientskou skupinou.

Skupinová sebaskúsenosť trvá minimálne 350 hodín, po dobu minimálne troch rokov, vo frekvencii minimálne 5x blokov ročne. Presný formát a miesto blokov bude určený a oznámený tréningovým terapeutom pred začatím skupiny.

Vlastná individuálna skúsenosť trvá minimálne 100 hodín, po dobu minimálne 1,5 roka, vo frekvencii minimálne 2x týždenne.  Kandidát si zvolí svojho tréningového terapeuta zo zoznamu individuálnych tréningových terapeutov a dohodne si úvodné stretnutie. Odporúčanie je absolvovať viac ako 100 hodín.

Teoretické vzdelávanie pozostáva z Teoretického vzdelávania SIVP (30 hodín), Psychoanalytickej teórie (136 hodín) a účasti na odborných konferenciách a seminároch (35 hodín).

Teória skupinovej analýzy sa skladá z teoretických a klinických seminárov (100 hodín), zameraných na koncept skupinovej analýzy.

Supervíznu časť vzdelávania (200 hodín) tvorí supervízia v skupine vlastnej klinickej/klientskej skupiny (160 hodín) a supervízie v skupine ostatnej skupinovej práce (40 hodín).

Kandidát si zabezpečuje vlastnou cestou praktikum (350 hod.) podľa znenia Projektu 2024.

Kandidát si zabezpečuje vlastnou cestou stáž v definovanom rozsahu 100 hodín a na definovanom pracovisku podľa znenia Projektu 2024.

Po splnení všetkých predošlých bodov kandidát vypracuje záverečnú klinickú prácu v určenom rozsah a forme.

  • Ak spĺňate základné kritérium vstupu do výcviku (odbor VŠ), môžete sa o výcvik uchádzať. Vytlačte si formulár Žiadosť o výcvik a členstvo v SSPAP. Vyplňte žiadosť a uveďte o aký typ výcviku v SSPAP žiadate. V prípade zaradenia do výcviku SSPAP sa stávate provizórnym členom (kandidátom).

  • Pre účely zaradenia do vzdelávania na MZ SR, priložte prosím k uvedenej žiadosti kópie dokumentov potvrdzujúce Vaše doterajšie vzdelávanie: akademické (diplom VŠ), špecializačné (diplom absolvovania špecializačnej, prípadne atestačnej skúšky), psychoterapeutické (diplom o absolvovaní výcviku v psychoterapii), ak ste už absolvovali iný výcvik. Vyplnenú a podpísanú žiadosť spolu s požadovanými dokumentov a taktiež potvrdenie o úhrade administratívneho poplatku 20 euro, pošlite do sídla spoločnosti. Adresa je uvedená v Žiadosti o výcvik a členstvo alebo na stránke Kontakt.

  • Na Vašu mailovú adresu Vám príde informácia o prevzatí Vašej žiadosti, dokumentov potvrdzujúcich vzdelávanie a prax. Následne Vás budeme informovať o ďalšom postupe.

Staňte sa psychoanalytickým psychoterapeutom

Tréningový výbor SSPAP

Tréningový výbor je tvorený tréningovými a supervíznymi terapeutmi SSPAP. Tvorí a zastrešuje tréningové programy SSPAP. SSPAP, ako členský vzdelávací inštitút SIVP, umožňuje vzdelávanie v psychoanalytickej psychoterapii dospelých a v skupinovej psychoanalytickej psychoterapii.

Tréningový program trvá minimálne 4 roky. Je akreditovaný MZ SR v rámci Projektu 2024 od SIVP a súčasne je v súlade s EFPP (European Federation of Psychoanalytical Psychotherapy), ktorého sme riadnym členom. To znamená, že zaradením do výcviku je možné požiadať o zaradenie do certifikačného študijného programu v CPČ Psychoterapia alebo necertifikovaného vzdelávania v psychoterapii podľa SIVP. Po splnení všetkých požadovaných podmienok SIVP podľa Projektu 2024 sa stávate psychoterapeutom podľa podmienok stanovených MZ SR.

SSPAP garantuje len odbornú spôsobilosť svojich členov k výkonu psychoterapeutickej profesie a to na medzinárodne uznanej úrovni.

Slovenský inštitút pre vzdelávanie v psychoterapii (SIVP)

Slovenský inštitút pre vzdelávanie v psychoterapii (SIVP) je vzdelávacia ustanovizeň, ktorá má zodpovednosť za uskutočňovanie psychoterapeutického vzdelávania. Rozsah a obsah psychoterapeutického vzdelávania stanovuje Projekt Certifikačný študijný program v certifikovanej pracovnej činnosti psychoterapia, akreditovaný rozhodnutím MZ SR zo dňa 29.1.2024.
Prostredníctvom psychoterapeutických inštitútov, ktoré sú jeho členmi, SIVP zabezpečuje certifikačný študijný program v CPČ psychoterapia pre absolventov vysokoškolského štúdia druhého stupňa v odboroch psychológia, všeobecné lekárstvo, liečebná pedagogika, logopédia a ošetrovateľstvo pracujúcich v zdravotníckych povolaniach a vydáva certifikáty v tejto certifikovanej pracovnej činnosti.
SIVP prostredníctvom psychoterapeutických inštitútov, ktoré sú jeho členmi, zároveň zabezpečuje aj psychoterapeutické necertifikované vzdelávanie pre absolventov vysokoškolského štúdia druhého stupňa v odboroch psychológia, všeobecné lekárstvo, liečebná pedagogika, sociálna práca, logopédia a ošetrovateľstvo, ktorí nepracujú v zdravotníckom povolaní.

Zúčastnite sa našich vzdelávacích aktivít

Intervízne stretnutie pre členov SSPAP

7 januára @ 7:00 pm - 8:30 pm

Prenos a Protiprenos. Fázy psychoterapie.

11 januára @ 9:00 am - 5:30 pm

Intervízne stretnutie pre členov SSPAP

4 februára @ 7:00 pm - 8:30 pm

Sny

8 februára @ 9:00 am - 5:30 pm

Vzdelávajte sa s nami!

Či už máte záujem o ucelený výcvik psychoanalytického psychoterapeuta alebo len o ostatné odborné aktivity, dajte nám vedieť. Radi Vás na našich akciách privítame.