STANOVY OBČIANSKEHO ZDRUŽENIA

Slovenská spoločnosť pre Psychoanalytickú psychoterapiu

ÚPLNE ZNENIE PO ZMENÁCH ZO DŇA 06.03.2022

Článok I
 Základné ustanovenia

  1. 1. Názov občianskeho združenia je Slovenská Spoločnosť pre Psychoanalytickú Psychoterapiu  (ďalej aj ako „spoločnosť“). 
  2. 2. Sídlo spoločnosti je: Hraničná 17901/20/A, 821 05 Bratislava.
  3. 3. Slovenská Spoločnosť pre Psychoanalytickú Psychoterapiu  je dobrovoľné záujmové a vzdelávacie združenie občanov s  vlastnou právnou subjektivitou založené podľa zákona 83/1990 Zb. o združovaní občanov.
  4. 4. Pre účely týchto stanov, psychoanalytická psychoterapia a psychoanalyticky orientovaná psychoterapia znamená psychoanalyticky orientovanú psychoterapiu a  psychoanalytickú psychoterapiu s dospelými, skupinami, pármi a  rodinou, deťmi a adolescentmi.
  5. 5. Pre účely týchto stanov je psychoanalyticky orientovaná psychoterapia a psychoanalytická psychoterapia psychoterapeutická metóda opierajúca sa o teórie rôznych psychoanalytických škôl a  o  súčasné poznatky neurovied a  neuropsychoanalýzy, o výskum a prax. 

Článok II
Poslanie a ciele spoločnosti

  1. 1. Cieľom spoločnosti je podpora vzdelávania, najmä v oblasti psychoanalyticky orientovanej psychoterapie a psychoanalytickej psychoterapie, napomáhať rozvoju psychoanalyticky orientovanej psychoterapie a psychoanalytickej psychoterapie, umožňovať a  sprostredkovať vzdelávanie a výcvik v  psychoanalyticky orientovanej psychoterapii a v psychoanalytickej psychoterapii.
  2. 2. Cieľom spoločnosti je zakladať, rozvíjať a udržiavať styky so slovenskými a zahraničnými organizáciami, hlavne so zameraním na psychoanalyticky orientovanú psychoterapiu, psychoanalytickú psychoterapiu a  psychoanalýzu.
  3. 3. Cieľom spoločnosti je stanovenie a  udržanie:
    1. a. Minimálne takých kritérií a pravidiel výcviku v psychoanalytickej psychoterapii, ktoré formulovala Europian Federation for Psychoanalytic Psychotherapy (EFPP) a  ďalšie medzinárodne uznané psychoanalytické inštitúcie a  organizácie ako napríklad International Psychoanalytic Association (IPA), European Group Analytic Training Institute Network (EGATIN) ako minimálnu kvalifikáciu pre vykonávanie psychoanalytickej psychoterapie. 
    2. b. Takých kritérií, ktoré budú v súlade s príslušnými zákonmi a vyhláškami ministerstva zdravotníctva poprípade iných prislúchajúcich ministerstiev a  inštitúcií SR.
  4. 4. Cieľom spoločnosti je definovať etické zásady a záväzné pravidlá pre prax v  psychoanalyticky orientovanej psychoterapii a psychoanalytickej psychoterapii vo verejnom ako aj súkromnom sektore.
  5. 5. Cieľom spoločnosti je zvyšovať informovanosť o  psychoanalytickej psychoterapii a psychoanalýze medzi odborníkmi pôsobiacimi v zdravotníctve, v zdravotníckych a nezdravotníckych správnych orgánoch, legislatívnych inštitúciách a vo vzťahu k verejnosti.
  6. 6. Cieľom spoločnosti je podporovať výskum v  psychoanalytickej psychoterapii a  psychoanalýze.
  7. 7. Cieľom spoločnosti je podporovať komunikáciu medzi psychoanalyticky orientovanými psychoterapeutmi, psychoanalytickými psychoterapeutmi a psychoanalytikmi v Slovenskej republike a mimo nej prostredníctvom publikačnej činnosti, informačných buletínov, vedeckých konferencií a iných prostriedkov informácií a komunikácie.
  8. 8. Cieľom spoločnosti je stať sa garantom psychoterapeutického vzdelávania a byť akreditovanou spoločnosťou pre vzdelávanie a výcvik v  psychoanalyticky orientovanej psychoterapii a psychoanalytickej psychoterapii v Slovenskej republike a spolupracovať v tomto smere s Ministerstvom zdravotníctva, Slovenskou zdravotníckou univerzitou, Slovenskou psychoterapeutickou spoločnosťou, Slovenským inštitútom pre vzdelávanie v  psychoterapii.
  9. 9. Cieľom spoločnosti je spolupráca so Slovenskou psychoanalytickou spoločnosťou (IČO: 37929496) prostredníctvom spoločne založeného vzdelávacieho Slovenského psychoanalyticko-psychoterapeutického inštitútu (ďalej ako „SPPIN“ ) ktorý bude zložený z  psychoanalytických psychoterapeutov a  psychoanalytikov.  

Za účelom dosiahnutia hore uvedených cieľov sa spoločnosť bude snažiť o  dosiahnutie: 

    1. a. Založenie spoločne so Slovenskou psychoanalytickou spoločnosťou vzdelávacieho Slovenského psychoanalyticko-psychoterapeutického inštitútu („SPPIN“) za účelom vzdelávania budúcich psychoanalyticky orientovaných psychoterapeutov, psychoanalytických psychoterapeutov a  psychoanalytikov, ide o  subjekt bez právnej subjektivity.  
    2. b. Organizovanie štúdií, vytváranie publikácií – ich výrobu a rozširovanie, výrobu a rozširovanie periodík, informačných letákov, prekladov článkov a kníh v spolupráci so Slovenskou psychoanalytickou spoločnosťou.
    3. c. Organizovanie konferencií, stretnutí, prednášok a  seminárov prezenčnou formou alebo prostredníctvom rôznych online aplikácií (Skype, ZOOM …).
    4. d. Zabezpečenie vhodných priestorov pre vzdelávanie, výcvik a  združovanie odborníkov v  psychoanalyticky orientovanej psychoterapii, psychoanalytickej psychoterapii a  psychoanalýze. 
    5. e. Založenie spoločne so Slovenskou psychoanalytickou spoločnosťou vlastného psychoanalytického vydavateľstva.

Spoločnosť môže vykonávať aj iné činnosti, pokiaľ tieto prispievajú k  naplneniu cieľa činnosti spoločnosti a  sú v  súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi.

Na dosiahnutie realizácie svojich cieľov môže spoločnosť uzavrieť s  inými spoločnosťami zmluvy o  súčinnosti podľa § 16 zákona č. 83/1990 Zb. o  združovaní občanov v  znení neskorších predpisov.

Článok III
Členstvo v spoločnosti, práva a povinnosti členov

Úrovne členstva v spoločnosti, priznanie a  ukončenie členstva:

Členstvo v spoločnosti je rozlíšené do 3 úrovní a  členmi môžu byť len fyzické osoby : 

  1. a. Riadne členstvo je možné získať iba na základe absolvovania kompletného riadneho vzdelania v  psychoanalyticky orientovanej psychoterapii, psychoanalytickej psychoterapii alebo psychoanalýze vo vzdelávacej inštitúcii spĺňajúcej štandardy a  podmienky výcviku a  praxe psychoanalyticky orientovaných psychoterapeutov, psychoanalytických psychoterapeutov alebo psychoanalytikov, tak ako ich stanovuje Slovenský psychoanalyticko – psychoterapeutický inštitút („SPPIN“) v  jednotlivých sekciách. 
  2. b. Provizórne členstvo (kandidáti) sú všetci tí, ktorí boli prijatí do riadneho výcviku SSPAP alebo výcviku inej vzdelávacej inštitúcie spĺňajúcej štandardy výcviku tak, ako ich stanovuje Slovenský psychoanalyticko-psychoterapeutický inštitút („SPPIN“), sú v  jeho procese, ale ešte nesplnili podmienky na jeho ukončenie. 
  3. c. Čestné členstvo je vyhradené pre významné osobnosti z  oblasti psychoanalytickej psychoterapii zo SR a zahraničia a nie je možné oň žiadať, o  jeho udelení rozhoduje Výbor.
  4. d. O vzniku členstva žiadateľom žiadajúcich o  jednotlivé typy členstva  – riadne, provizórne,  v  spoločnosti  rozhoduje Výbor. Jednotlivé odborné sekcie rozhodujú na vzdelávacie účely o  prijatí riadneho člena do príslušnej odbornej sekcie. 

Povinnosti riadneho člena a provizórneho člena (kandidáti):

  1.  1. Dodržiavať stanovy „spoločnosti a rešpektovať ich programové zásady vo vlastnej činnosti.
  2.  2. Dodržiavať Etický kódex spoločnosti.
  3.  3. Platiť členské príspevky a ostatné platby v prospech spoločnosti v termínoch a výške stanovených spoločnosťou.
  4.  4. Riadne vykonávať funkcie, do ktorých je člen v rámci spoločnosti menovaný a hájiť záujmy a poslanie spoločnosti. Vlastnou činnosťou a konaním prispievať k dobrému menu spoločnosti na Slovensku a v zahraničí.
  5.  5. Aktívne napomáhať zvyšovaniu všeobecnej a odbornej úrovne ostatných členov spoločnosti.
  6.  6. Neustále sa vzdelávať v  technike psychoanalyticky orientovanej psychoterapii, psychoanalytickej psychoterapii a  zúčastňovať sa vzdelávacích podujatí spoločnosti
  7.  7. Predchádzať tomu, aby vlastná činnosť viedla ku kolízii záujmov, ktoré reprezentujú spoločnosť.

 Práva riadneho člena:

  1.  1. Právo účasti na všetkých odborných činnostiach spoločnosti, právo využívať informácie, stanoviská, posudky a odborné publikácie v rámci spoločnosti
  2.  2. Právo požadovať informácie o akciách spoločnosti a o akciách iných partnerských organizácií v  zahraničí.
  3.  3. Právo predkladať návrhy na usporadúvanie odborných a  výchovno-vzdelávacích akcií,  vo sfére pôsobnosti spoločnosti.
  4.  4. Právo požadovať odbornú pomoc vo sfére pôsobnosti spoločnosti.
  5.  5. Právo využívať skúsenosti, poznatky a materiály získané z medzinárodných stykov spoločnosti.
  6.  6. Právo hlasovať a voliť na Valnom   zhromaždení a  právo byť volený do orgánov spoločnosti.
  7.  7. Právo predkladať návrhy na zmeny stanov spoločnosti.
  8.  8. Právo využívať výhody plynúce z  členstva v  spoločnosti stanovené Výborom spoločnosti.

Práva provizórneho člena (kandidáta):

  1.  1. Právo účasti na všetkých odborných činnostiach spoločnosti, právo využívať informácie, stanoviská, posudky a odborné publikácie v rámci spoločnosti.
  2.  2. Právo požadovať informácie o akciách spoločnosti a o akciách iných partnerských organizácií v  zahraničí.
  3.  3. Právo predkladať návrhy na usporadúvanie odborných a  výchovno-vzdelávacích akcií,  vo sfére pôsobnosti spoločnosti.
  4.  4. Právo požadovať odbornú pomoc vo sfére pôsobnosti spoločnosti.
  5.  5. Právo využívať skúsenosti, poznatky a materiály získané z medzinárodných stykov spoločnosti.
  6.  6. Právo využívať výhody plynúce z  členstva v  spoločnosti stanovené Výborom spoločnosti.

Práva čestného člena:

  1.  1. Právo zúčastniť sa na činnostiach spoločnosti v rámci vymedzenom Výborom spoločnosti pre jednotlivé akcie.
  2.  2. Právo požadovať informácie o aktivitách spoločnosti a jej partnerských organizácií doma a v zahraničí.
  3.  3. Právo predkladať návrhy na usporadúvanie odborných a  výchovno-vzdelávacích akcií.
  4.  4. Právo požadovať odbornú pomoc vo sfére pôsobnosti spoločnosti.
  5.  5. Právo využívať skúsenosti, poznatky a materiály získané z medzinárodných stykov spoločnosti.
  6.  6. Právo využívať výhody plynúce z  členstva v  spoločnosti stanovené výborom spoločnosti.

Zánik členstva:

  1.  1. Členstvo člena v spoločnosti zaniká:
  1.  a. vystúpením člena zo  spoločnosti,
  2.  b. vylúčením člena zo  spoločnosti,
  3.  c. úmrtím člena,
  4.  d. zánikom spoločnosti.
  1.  2. Členstvo člena v spoločnosti zaniká vystúpením člena na základe písomného oznámenia člena spoločnosti adresovaného Výboru, a to ku dňu, ktorý uvedie vystupujúci člen spoločnosti vo svojom oznámení, a  ak deň nie je uvedený, dňom doručenia oznámenia Výboru. Vystúpením zo  spoločnosti nezaniká zodpovednosť člena spoločnosti za vysporiadanie zodpovednostných záväzkov v spoločnosti, ktoré vznikli v  období pred ukončením jeho členstva v  spoločnosti.
  2.  3. Vylúčiť člena zo spoločnosti možné len na základe rozhodnutia Výboru, a  to najmä z  dôvodu závažného porušenia povinností člena.
  3.  4. Člen občianskeho združenia, ktorého členstvo v  spoločnosti zaniklo, nemá právo na vrátenie zaplatených príspevkov.

Článok IV
 Štruktúra orgánov Slovenskej psychoanalytickej spoločnosti

Orgánmi spoločnosti sú: Valné zhromaždenie, Výbor, Revízor. 

 Valné zhromaždenie:

  1. 1. Valné zhromaždenie je najvyšším orgánom spoločnosti a je tvorené všetkými riadnymi členmi združenia.
  2. 2. Valné zhromaždenie:
    1.  a. schvaľuje stanovy, ich zmeny a doplnky,
    2.  b. volí a odvoláva prezidenta a viceprezidenta,
    3.  c. volí a odvoláva členov Výboru,
    4.  d. volí a odvoláva Revízora,
    5.  e. schvaľuje plán činnosti, rozpočet a výročnú správu o hospodárení,
    6.  f. rozhoduje o ďalších zásadných otázkach týkajúcich sa združenia,
    7.  g. rozhoduje o zrušení združenia.
  3. 3. Zasadnutie Valného zhromaždenia zvoláva Výbor podľa potreby, najmenej jedenkrát ročne. Výbor zvolá mimoriadne valné zhromaždenie, ak o to požiada najmenej 20 % z riadnych členov spoločnosti. Valné zhromaždenie je uznášania schopné, ak je prítomná nadpolovičná väčšina z riadnych členov spoločnosti. Pokiaľ sa nezíde dostatočný počet  riadnych členov spoločnosti, predsedajúci Výboru zvolá nové zasadnutie Valného zhromaždenia najneskôr do 1 mesiaca, kde Valné zhromaždenie je uznášaniaschopné, ak je prítomných 30% všetkých z riadnych členov spoločnosti. Uznesenie valného zhromaždenia je platne prijaté, ak zaň hlasovala dvojtretinová väčšina z prítomných členov.
  4. 4. Predsedajúci Výboru vedie zasadanie Valného zhromaždenia. Zodpovedá za úplnosť, správnosť a spravodlivý priebeh hlasovania. Zápisnicu z  Valného zhromaždenia zašle všetkým riadnym členom prostredníctvom mailových adries do 30 dní od konania Valného zhromaždenia.
  5. 5. Valné zhromaždenie môže sa konať za osobnej prítomnosti členov, prostredníctvom aplikácie Zoom alebo aj kombináciou oboch foriem.

Výbor:

  1. 1. Výbor je výkonným orgánom a  má  7 členov. Výbor medzi zasadnutiami Valného zhromaždenia riadi činnosť spoločnosti a rozhoduje o všetkých bodoch činnosti spoločnosti, pokiaľ týmito stanovami alebo inými predpismi nie sú rozhodnutia vyhradené iným orgánom spoločnosti. Za svoju činnosť je zodpovedný Valnému zhromaždeniu. 
  2. 2. Štatutárnym orgánom spoločnosti je prezident spoločnosti, a viceprezident spoločnosti, každý z  nich je oprávnený konať za spoločnosť samostatne. Prezident spoločnosti je zároveň predsedom Výboru. Prezident spoločnosti reprezentuje spoločnosť voči ostatným slovenským a  zahraničným inštitúciám. Prezident a  viceprezident, ako aj ostatní členovia Výboru sú volení Valným zhromaždením členov na obdobie 3 rokov. Výbor sa stretáva minimálne 1x mesačne. 

Revízor:

  1.  1. Revízor je kontrolným orgánom a za svoju činnosť zodpovedá Valnému zhromaždeniu, ktorému predkladá správu o  svojej činnosti a  návrhy na odstránenie nedostatkov a  chýb po ich oboznámení a  prerokovaní s  Výborom. Je kontrolným orgánom spoločnosti a  je nezávislý na Výbore spoločnosti.
  2.  2. Funkčné obdobie revízora je trojročné a  je volený Valným zhromaždením.  

Článok V
Odborná a  vzdelávacia štruktúra spoločnosti a Slovenský psychoanalyticko-psychoterapeutický Inštitút („SPPIN“)

  1. 1. Spoločnosť je rozdelená do štyroch sekcií prostredníctvom „SPPIN“: sekcia psychoanalytickej psychoterapie dospelých, sekcia skupinovej psychoanalytickej  psychoterapie, sekcia psychoanalytickej psychoterapie párov a  rodiny a  sekcia psychoanalytickej psychoterapie pre deti a  adolescentov.  
  2. 2. Sekcia sa stáva aktívnou v  momente, keď má minimálne troch riadnych členov podľa kritérií  spoločnosti na výcvik v  danej sekcii.
  3. 3. Jednotlivé sekcie sú samostatné vo vytváraní programu svojej činnosti v  rámci cieľov, stanov a  interných smerníc spoločnosti. Tvoria doplňujúce pravidlá a  program vzdelávania Slovenského psychoanalyticko-psychoterapeutického inštitútu („SPPIN“). Požiadavky na kandidátov vo výcviku podliehajú schvaľovaniu výboru z riadnych členov spoločnosti.
  4. 4. Slovenský psychoanalyticko-psychoterapeutický Inštitút („SPPIN“) zastrešuje výcvikové, vzdelávacie a  výukové ciele všetkých sekcií spoločnosti. Je spoločnou vzdelávacou zložkou spoločnosti a  Slovenskej psychoanalytickej spoločnosti a  je tvorený z  radov riadnych členov spoločnosti a  riadnych členov Slovenskej psychoanalytickej spoločnosti.  
  5. 5. Každá sekcia „SPPIN“ – spoločnosti musí mať minimálne 3 riadnych členov z  radov spoločnosti s  príslušnou špecializáciou a výcvikom , aby mohla samostatne plniť svoje úlohy, najmä stanovovať pravidlá výcviku. Požiadavky na príslušnú špecializáciu stanovuje interná smernica spoločnosti.
  6. 6. Každá sekcia „SPPIN“ – spoločnosti je tvorená vedúcim sekcie „SPPIN“ – spoločnosti a  dvoma tréningovými psychoterapeutmi s  príslušnou špecializáciou. 
  7. 7. Vedúci sekcie a tréningoví psychoterapeuti danej sekcie sú volení Výborom spoločnosti dvojtretinovou väčšinou prítomných riadnych členov na dobu 3 rokov.
  8. 8. Vedúci sekcií „SPPIN“ – spoločnosti a tréningoví psychoterapeuti určujú obsah a  rozsah vzdelávania v  danej sekcii, stanovujú pravidlá výcviku svojich kandidátov, rovnako pravidlá pre ich výber, zodpovedajú za priebeh celého výcviku a  vzdelávanie a  v  jeho závere vystavujú Osvedčenie o  absolvovaní kompletného výcviku v  psychoanalyticky orientovanej psychoterapii alebo psychoanalytickej psychoterapii. O  prijatí výcvikového programu rozhoduje výbor. 
  9. 9. Odborný garant garantuje odborné vzdelávanie pre spoločnosť.
  10. 10. Každý riadny člen spoločnosti môže byť členom viacerých sekcií, pracovných skupín.

Článok VII
 Hospodárenie spoločnosti

  1. 1. Spoločnosť hospodári s hnuteľným a nehnuteľným majetkom.
  2. 2. Zdrojmi majetku sú:
    •  členské príspevky,
    •  dary od fyzických a právnických osôb,
    •  dotácie a granty od právnických osôb z tuzemska i zahraničia,
    •  dotácie od štátnych a samosprávnych orgánov a organizácií,
    •  príjmy z výukových, výcvikových, prednáškových aktivít,
    •  príjmy z predaja odborných publikácií,
    •  príjmy z vydavateľskej činnosti,
    •  príjmy z 2% z  daní,
    •  Iné príjmy z činnosti pri napĺňaní cieľov združenia.
  3. 3. Spoločnosť zodpovedá za porušenie svojich záväzkov celým svojím majetkom. Členovia spoločnosti za záväzky spoločnosti nezodpovedajú ani neručia.
  4. 4. Hospodárenie sa uskutočňuje podľa schváleného rozpočtu Valným zhromaždením. Za hospodárenie zodpovedá Výbor.
  5. 5. Všetky získané finančné prostriedky, ako aj hmotné a nehmotné aktíva sú majetkom združenia ako celku.
  6. 6. Nevyčerpané finančné prostriedky spoločnosti sa prevádzajú koncom roka na nasledujúce obdobie.
  7. 7. Spoločnosť vedie účtovníctvo a  archivuje materiály v  súlade s  platnými právnymi predpismi SR. Každý člen spoločnosti má právo nahliadnuť do účtovných dokumentov, robiť si opisy a  výpisy a  požiadať o  vydanie kópie účtovnej uzávierky za úhradu primeraných nákladov.
  8. 8. Príspevky členov musia pokryť minimálne predpokladané záväzky v  účtovnom roku.
  9. 9. Výšku členského príspevku určuje Valné zhromaždenie, a  ten musí byť uhradený členmi najneskôr do konca marca príslušného roka, ak nie je inak určené Výborom na príslušný rok.
  10. 10. Čestný člen členské príspevky neplatí.
  11. 11. Podpisový vzor v  styku s  bankou má prezident a viceprezident. 

Článok VIII
Zánik spoločnosti ako občianskeho združenia

  1.  1. Spoločnosť sa zrušuje:
  1.  a. dobrovoľným rozpustením, alebo zlúčením s  iným občianskym združením,
  2.  b. právoplatným rozhodnutím Ministerstva vnútra Slovenskej republiky podľa zákona č. 83/1990 Zb. o  združovaní občanov, v  znení neskorších predpisov, o  rozpustení spoločnosti ako občianskeho združenia,
  3.  c. právoplatným rozhodnutím súdu v trestnom konaní,
  4.  d. vyhlásením konkurzu alebo zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku.
  1.  2. O zrušení spoločnosti jej zlúčením alebo dobrovoľným rozpustením rozhoduje Valné zhromaždenie, ktoré v  prípade dobrovoľného rozpustenia menuje likvidátora. Zrušenie spoločnosti sa oznámi do 15 dní po ukončení likvidácie Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky.
  2.  3. Na zrušenie a zánik spoločnosti sa primerane použijú všeobecné ustanovenia  Obchodného zákonníka  o zrušení a zániku obchodných spoločností, ak tento zákon neustanovuje inak.
  3.  4. Združenie zaniká ku dňu výmazu z registra mimovládnych neziskových organizácií.

Článok IX
Spoločné ustanovenia

  1.  1. Rokovania Valného zhromaždenia a  Výboru sú neverejné.
  2.  2. Vedeckých schôdzí (odborného programu) sa môžu zúčastniť všetci členovia a  pozvaní hostia.

Článok X
Záverečné ustanovenia

  1.  1. Tieto stanovy boli schválené Valným zhromaždením spoločnosti dňa 06.03.2022 a  týmto nadobúdajú platnosť. Účinnosť nadobudnú dňom ich vzatia na vedomie Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky.
  2.  2. Na vzťahy neupravené týmito stanovami sa používajú ustanovenia zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov a iných všeobecne záväzných právnych predpisov.

V  Bratislave, dňa 06.03.2022

Martin Babík, Prezident